Stervensgoed Levenseinde Doula Opleiding: Begeleid met Vertrouwen
Klik hier om de agenda van de bijeenkomsten te zien

Opleiding Stervensgoed Levenseinde Doula

Begeleid met liefde en compassie in het stervensproces

Startdatum: 25 September 2025


  Stuur een berichtje voor meer info over de start in September

Leer met compassie en vertrouwen begeleiden bij het sterven.

De opleiding Stervensgoed Levenseinde Doula is speciaal ontworpen voor mensen die voelen dat ze geroepen zijn om anderen bij te staan in misschien wel het meest kwetsbare moment van het leven: het stervensproces. Het is een reis waarin je niet alleen leert hoe je op een diep menselijke manier aanwezig kunt zijn voor stervenden - op fysiek, emotioneel en spiritueel vlak - maar ook hoe je hun dierbaren liefdevol begeleidt en ondersteunt bij het afscheid nemen.

We geven je de handvatten om met compassie en vertrouwen dit bijzondere werk te doen.  Ook reiken we je concrete tools aan en leer je vaardigheden die angst verminderen en vertrouwen vergroten en bijdragen aan rust. Zo kun je vanuit je hart een veilige ruimte creëren waar mensen in alle waardigheid afscheid kunnen nemen.

Eigen praktijk opzetten? We helpen je

Daarnaast helpen we je om je eigen praktijk op te zetten, zodat je jouw droom werkelijkheid kan maken: mensen begeleiden op een manier die zowel professioneel als diep verbonden is.

Na deze opleiding ben je klaar om anderen op een niet-medische manier te ondersteunen, met een open hart en een luisterend oor, wanneer het leven zijn meest intieme en pure fase bereikt.

  Stuur een berichtje voor meer info over de start in September
Verzeker je van een plek

Voor wie is deze opleiding?

Professionals en aankomende professionals. Een medische achtergrond of een opleiding in de zorg is NIET noodzakelijk.

    Stuur een berichtje voor meer info over de start in September

Inhoud opleiding

De opleiding Stervensgoed Levenseinde Doula bevat verschillende leervormen, zoals 5 praktijkdagen, 15 online interactieve bijeenkomsten en 30 online videomodules. Deze zijn verdeeld over drie hoofdonderwerpen:

  1. Basiskennis stervensbegeleiding (13+ modules)
    Ontdek alles wat je nodig hebt om te ondersteunen in de laatste levensfase. Je leert over veelvoorkomende ziektebeelden, niet-medische ondersteuning, voeding, euthanasie, het stervensproces, communicatie, zelfzorg en jouw rol en taken als levenseinde-doula.
  2. Je praktijk opzetten (10+ modules)
    Zet jouw ideeën om in actie en leer hoe je cliënten werft. Je krijgt inspiratie, concrete ideeën en een uitgewerkt stappenplan om jouw praktijk succesvol op te starten (inclusief een liefdevol zetje om het écht te gaan doen).

  3. Verdieping (10+ modules)
    Rouw en verliesverwerking, rituelen, afscheid nemen, het verdiepen van vertrouwensrelaties en het ondersteunen van jezelf en anderen in rouwverwerking. Ook zelfzorg komt hier aan bod.

Interactieve bijeenkomsten en praktijkdagen

Tijdens de bijeenkomsten werken we onder andere aan:  

  • Een holistische kijk op sterven, met aandacht voor body, mind en soul, waaronder bijna-doodervaringen en holistische rouwverwerking.  
  • Praktische tools om rust te brengen in de laatste levensfase.  
  • Vaardigheden voor een liefdevolle begeleiding van het proces.  

Doulaclub

Na de opleiding word je lid van de Doulaclub, met vier online intervisiebijeenkomsten per jaar. Je ontvangt daarnaast handouts, vragenlijsten, levenseindeplannen en andere hulpmiddelen die je direct kunt gebruiken bij jouw cliënten. Bij de start ontvang je een welkomstpakket met diverse werkboeken thuis in de brievenbus.

De opleiding Stervensgoed Levenseinde Doula wordt gegeven door Diana én een aantal ervaren gastdocenten.

Startdatum & prijs

Vooropleiding

Er is geen specifieke vooropleiding nodig om deze opleiding te volgen. Wat wel helpt, is dat je al enige persoonlijke of professionele ervaring hebt met sterven of afscheid nemen. Misschien heb je zelf al eens iemand in die laatste levensfase bijgestaan, of voel je een diepe interesse om jezelf hierin te verdiepen.

Een open houding naar persoonlijke groei en ontwikkeling is daarbij ook belangrijk, want deze reis vraagt om reflectie, compassie en een bereidheid om steeds dieper te verbinden, zowel met jezelf als met anderen.

Aantal deelnemers

Maximaal 20 deelnemers (Vol = vol)

Locatie

Zelfstudie gecombineerd met 15 interactieve online bijeenkomsten en vijf fysieke praktijkdagen.

Duur

De opleiding duurt 9 maanden en omvat 15 online bijeenkomsten (ongeveer twee per maand, met uitzondering van vakanties), 5 praktijkdagen en meer dan 30 videomodules.  Je krijgt levenslange toegang tot het lesmateriaal en de ‘Doulaclub’ met intervisiebijeenkomsten.

De tijdsinvestering bedraagt ongeveer 2 uur per week, plus 2,5 uur voor de online bijeenkomsten. Daarnaast is er de tijd die je besteedt aan het opzetten van je praktijk of stage lopen (optioneel).

Startdatum

 September 2025. Klik hier voor de agenda van de bijeenkomsten

Prijs

  • €4.999,- of in 2 termijnen van € 2.499,50 of 10 termijnen van €537,-.
  • ACTIE: Betaal nu de helft en voldoe de rest 2 weken vóór de startdatum.

Beperkt aantal plekken voor deze meest complete opleiding. Schrijf je nu in.

Schrijf je nu in op de meest complete opleiding Stervensgoed Levenseinde Doula en verzeker je ervan dat je volledig bent voorbereid om mensen in hun kwetsbare laatste fase te ondersteunen. Wees er snel bij, want het aantal plekken is beperkt!


  Stuur een berichtje voor meer info over de start in September

Ervaringen van cursisten

Het gaat vaak over de medische kant rondom sterven, maar niet over de rest wat er allemaal gebeurt in de laatste levensfase. De theorie weten we, de inzichten die je juist eruit haalt zijn belangrijk. 

Ik neem veel praktische tips mee. Hoewel de training online was, is het heel praktisch toepasbaar. De groep was gevarieerd en ik heb er veel bevestiging uit gehaald. Er was ruimte voor verbinding en ik heb me veilig gevoeld om persoonlijke ervaringen te delen. Ik ben heel tevreden over deze training Stervensgoed level 1.

Eveline Westelinck

Ik dacht van tevoren wat een lange dag online!

Hoe gaan we dat doen van 10.00 tot 16.00 online?

Het was echter snel om!

Ik kijk terug op een leerzame dag. Ik heb de bevestiging gekregen, ik heb de bagage wel.

Het is opschudden van al deze kennis. Kort en concreet, heel overzichtelijk, en daardoor heel prettig. Veel herkenning als je met z’n tweeën in gesprek bent op een bepaald level, met gelijkgestemden. Vooral de ervaringen delen in kleine groepjes gaf me een sterk gevoel.

Anita van Mispelaar

Ik kon er moeilijk een voorstelling van maken hoe de training online in zijn werk zou gaan.

Het ging heel naturel, en alles verliep als vanzelfsprekend.

Ervaringen delen in kleine groepjes vond ik heel waardevol.

Juist in de kleine groepjes komen belangrijke en inspirerende verhalen naar boven.

Je leert veel van elkaars ervaringen.

Heel veel succes met je verdere plannen, ik ben heel benieuwd.

Nanny Burger

Onze inspirerende trainers

Hoofdtrainer Diana Stassen MSc.

Diana, de drijvende kracht achter Ster in Zorg, is een expert in stervensbegeleiding en Stervensgoed levenseinde doula. Haar benadering is diep geworteld in het holistisch bekijken van de mens, waarbij ze de kunst van palliatieve zorg en betekenisvolle ondersteuning aan het sterfbed belicht. 


Diana's trainingen en workshops zijn een bron van inzichten, humor, en magische oefeningen. Ze biedt transformerende ervaringen en praktische tools om te ondersteunen in de laatste levensfase. Haar werk is gericht op het creëren van rust en sereniteit, en het geven van betekenis aan de laatste momenten. Met een focus op het menselijke aspect en aandacht voor elkaar, streeft Diana ernaar om stervensbegeleiding niet alleen naar, maar ook magisch mooi te maken.


Gastdocent Susanne Duijvestein

Uitvaarten zijn bedoeld als een helend ritueel, niet als iets akeligs waar je gauw vandaan wilt. Susanne Duijvestein (1986) werkt als holistisch begrafenisondernemer. In haar praktijk en via haar platform www.bijafscheid.nl deelt ze wijsheid en inspiratie voor mensen om zich het afscheid toe te eigenen, zodat zij zich in hun kracht voelen en het afscheid hun liefde voor het leven weerspiegelt.


In het voorjaar van 2021 kwam haar boek Uitvaart in Eigen Hand uit over bewust en creatief afscheid nemen, met of zonder uitvaartbegeleider. In dit boek gaat ze niet alleen in op de standaardiserende commercie in de uitvaartwereld, ook beschrijft ze methoden om zo milieubewust mogelijk afscheid te nemen: minder materialen, minder bloemen, ondiep begraven of zelfs composteren. Want onze liefde voor het leven gaat ook over wat we achterlaten op deze planeet.


Joyce de Bruin

Gastdocent  Dr. Joyce de Bruin

We zijn verheugd Joyce de Bruin te introduceren als gastdocent. Als arts en mindfulness therapeut combineert Joyce medische kennis met spirituele zorg, gericht op een holistische benadering van de laatste levensfase. Werkzaam bij Expertisecentrum Euthanasie, is ze gespecialiseerd in complexe euthanasieverzoeken en biedt ze empathische ondersteuning voor zowel patiënten als hun naasten. Joyce's aanpak omvat mindfulness en spirituele zorg, gericht op het verminderen van pijn en angst, en het bieden van troost en inzicht. Haar sessies en lezingen bieden waardevolle inzichten en praktische handvatten voor een waardige en vredige overgang, waarbij de integriteit en wensen van de patiënt centraal staan. Haar expertise en warme aanwezigheid maken haar een inspirerende en waardevolle toevoeging aan ons team.


lonneke

Gastdocent Lonneke Jansen

Met trots presenteren wij Lonneke als onze gastdocent, een deskundige in energetische therapie en harmonisatie van lichaam en geest. Lonneke's benadering is gebaseerd op het principe dat alles, inclusief het menselijk lichaam, bestaat uit energie met verschillende frequenties. Haar therapieën zijn gericht op het herstellen van balans en harmonie, wat essentieel is voor welzijn en gezondheid.


Lonneke is gespecialiseerd in het gebruik van harptherapie, waarbij de helende kracht van muziek en trillingen wordt benut om ontspanning en genezing te bevorderen. Ze past ook magnetiseren toe, een vorm van handoplegging die energie overdraagt en helpt bij zelfgenezing. Haar sessies bieden een unieke combinatie van warmte, ontspanning en diepgaande inzichten in het belang van energetische balans. Lonneke's expertise en empathische aanpak maken haar een waardevolle en inspirerende toevoeging aan ons team.

Vragen? Mail ons

Stervensgoeddoula jaar traject

Hoe lang heb ik toegang tot Stervensgoed levenseinde doula opleiding?

Je hebt levenslang toegang tot de 30+ online modules inclusief updates.
Je hebt levenslang toegang tot de resource bibliotheek en levenslang toegang tot de maandelijkse doula club waar je al je vragen uit de praktijk stelt en gelijkgestemden ontmoet (inclusief opnames).
Je hebt 1 jaar lang toegang tot de opnames van je groep (themadag en Q & A sessies)

Waar vinden de online groepstrainingen/ thema middagen en Q &A sessies plaats?

Deze online sessies vinden plaats via Zoom.
De opnames zijn te vinden in de online academie van Ster in Zorg

Hoe is de les stof opgebouwd?

1) Er zijn 30 + online modules. Door midel van video, audio, tekst, handige lijsten, hand-out en werkboeken wordt de kennis op een afwisselende manier overgebracht.
Kennis wordt gecombineerd met opdrachten en oefeningen voor het beste resultaat.
2.Themabijeenkomsten. Groepsbijeenkomsten met een beperkt aantal deelnemers waarop we interactief aan de slag gaan met een bepaald thema rondom stervensbegeleiding. Verzorgd door Diana of een gastdocent met ervaringen en expertise.
3. De Q en A bijeenkomsten; interactieve groepsbijeenkomsten waarin we diverse thema's en casuïstiek uit de praktijk bespreken.
4. Live/praktijkdagen. Bijeenkomsten op locatie met praktijkoefeningen.

Moet ik iedere week een module afronden?

Nee, dat hoeft niet. De online modules volg je in eigen tijd. Je hebt onbeperkt tijd om de modules te volgen. Echter in de Q en A sessies wordt de casuïstiek en opdrachten van de online modules besproken. Op deze manier heb je een stok achter de deur.

Ik heb geen ervaring in stervensbegeleiding, kan ik dan meedoen?

Ja, dat kan. De lesstof is geschikt voor mensen zonder ervaring en met ervaring aan het sterfbed.

Ik heb geen medische achtergrond. Ik ben geen verpleegkundige. Kan ik dan toch meedoen?

Ja, dat kan. De lesstof is geschikt voor mensen zonder ervaring en met ervaring aan het sterfbed. De training richt zich niet persé op het medische stuk van sterven, maar vooral ook op het mentale, emotionele en spirituele aspect van sterven.

Ik ben super enthousiast over dit traject, maar ik weet nog niet zeker of dit bij me past. Wat nu?

De training is inderdaad niet voor iedereen geschikt. De training vraagt om commitment en om zelfreflectie. Het is belangrijk dat de "juiste" mensen in het traject zitten. Dit komt de kwaliteit van de training ten goede.
Ik stem graag telefonisch met je af of deze training passend is voor jou. Neem contact met me op via info@sterinzorg.nl

Wat zijn de taken van een Stervensgoed levenseinde doula?

Taken van een Stervensgoed levenseinde doula zijn variërend en divers.

Via je onderstaande link vind je een aantal voorbeelden wat een Stervensgoed levenseinde doula zoal kan doen.
https://sterinzorg.nl/stervensgoed-en-levenseinde-doula/werkzaamheden-taken/

Kan ik werk vinden als Stervensgoed levenseinde doula?

De meeste Stervensgoed doula's gaan aan de slag met een eigen praktijk, als zelfstandig ondernemer (zzp'er). Hoe je dit vorm geeft ontdek je in de opleiding.